odzienie robocze, ubrania ochronne

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca jest zmuszony przekazać pracownikowi nieodpłatnie obuwie i odzież roboczą, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, ze względu na wymagania technologiczne, higieniczne, lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca może również ustalić stanowiska pracy, na jakich dopuszcza się zastosowanie przez pracujących, za ich aprobatą, osobistego ubrania ochronnego lub fartucha.

Odzież robocza

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com

W tym przypadku pracownikom używającym własnej odzieży roboczej, pracodawca wypłaca ekwiwalent za jej użycie. Niemniej jednak użycie przez personel swojej odzieży roboczej nie jest dopuszczalne na pozycjach pracy, na jakich są czynione zajęcia złączone z bezpośrednią obsługą maszyn i różnych przyrządów technicznych, czy też prace powodujące intensywne brudzenie, skażenie obuwia i odzieży roboczej środkami syntetycznymi, lub promieniotwórczymi, półproduktami biologicznie zaraźliwymi, są nią także różnego rodzaju fartuchy – strona warta odwiedzenia.

Ubrania ochronne są majątkiem pracodawcy. Pracodawca jest zobligowany zagwarantować, ażeby ubranie i buty robocze posiadały właściwości zabezpieczające i użytkowe. Zadaniem chlebodawcy jest również pranie, pielęgnacja, reperacja, odkażanie okryć i obuwia. Na zasadzie odstępstwa od zasady, jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży, zobowiązania w tym stopniu mogą być przeprowadzane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez szefa równoważnika pieniężnego w wysokości poniesionych wydatków.

Normy prawa pracy zakładają, że obuwie, fartuchy medyczne i odzież robocza dostarczana jest robotnikom za darmo. Dawana określonemu pracownikowi odzież robocza musi być stosowna z Polskimi Normami i mieć stosowne właściwości użytkowe, ale też powinna być dopasowana do specyfiki pracy, również cech fizycznych wiadomego pracownika.

Jeżeli zaciekawił Cię ten materiał, to tu jest notka spod linku (biuro-protax.pl/oferta/ksiegowosc/), która także posiada bardzo absorbujące dane na prezentowany tutaj temat.

Odzież robocza jest własnością pracodawcy, zatem w sytuacji, gdy stosunek pracy wygasa, zatrudniony jest zobligowany zwrócić ją pracodawcy. Pracownik nie może być przyjęty do pracy bez obuwia i odzieży roboczej, jeżeli pracuje na stanowisku, na jakim użycie ubrań jest niezbędne.

, ,

Related posts

Latest posts

Sposób na działalność – czy warto wejść w branżę budowlaną?

Branża budowlana w Polsce jest trzecim największym rynkiem zaraz po przemyśle jak też handlu, w roku 2011 udział w wytwarzanym PKB wyniósł 7,06 %. W kwietniu roku 2012 w budownictwie zatrudnionych było 9 proc. ogółu pracujących w segmencie przedsiębiorstw. Jednakże to właśnie w branży budowlanej bankrutuje najwięcej firm, do listopada 2012 roku upadło, aż 259 przedsiębiorstw budowlanych. Z tej przyczyny w tym momencie dobrze jest zadać sobie pytanie czy firma budowlana to słuszny pomysł w obecnych czasach?

Własne mieszkanie dostępne na wyciągnięcie ręki

Nawet jeżeli mamy na pewno wspaniałe kontakty z rodzicami, to nadchodzi taka sytuacja w życiu każdego człowieka, iż marzy on żeby pojawić się na swoim, tam gdzie będzie mógł robić to co i gdy pragnie. Dlatego właśnie nie zmniejsza się zainteresowanie mieszkaniami, ponieważ obywatele zwyczajnie co chwilę szukają swojego miejsca na ziemi, a coraz to nowe pokolenia ludzi pragną przez zakup swojego mieszkania zaznaczyć swoją samodzielność oraz niezależność w dorosłym życiu.

Ruch w branży budowlanej

Z jednej strony Polską potrząsnął światowy kryzys. Z drugiej, dzięki środkom z Unii Europejskiej, w naszej ojczyźnie powstaje mnóstwo drogich budów, które dają zarobek tysiącom ludzi. Nasze członkostwo W Unii Europejskiej jest kołem ratunkowym dla przeróżnych instytucji użyteczności publicznej, które do tej pory nie mogły zdobyć funduszy na niezbędne remonty. Dzięki różnorakim programom ratuje się od zniszczenia zabytkowe budowle oraz centra kulturalne.

Gdy zamierzamy sprzedać mieszkanie- poznaj kilka porad

Jest wiele biur nieruchomości, do których można się zgłosić, gdy chcemy sprzedać mieszkanie. Sporo osób twierdzi, że lepszą opcją jest sprzedaż mieszkania bez pośrednika, nie musimy wtedy pokrywać kosztów prowizji za wsparcie zawodowca. Ale o wiele lepiej zdecydować się na sprzedaż mieszkania właśnie z pomocą pośrednika. Przez to, że zaniesiemy naszą ofertę do biura nieruchomości zyskamy pewność, że wszystko będzie się odbywało we właściwy sposób.

Montaż konstrukcji stalowych nie zajmuje sporo czasu

Znacznie więcej posiadamy dookoła siebie budynków, mostów oraz odmiennych konstrukcji, które uczynione są ze stali. Należy jednak pamiętać, że ona również posiada swe ograniczenia i z upływem czasu ma szansę ulegać zepsuciu, dlatego właśnie co jakiś czas powinno się przeglądać jej stan.
Montaż konstrukcji stalowych odbywa się bardzo prędko
Kiedy chcemy coś postawić prędko i równocześnie przy małym nakładzie pieniężnym, to należy się zastanowić, czy odpowiedni w danym przypadku nie okaże się być montaż konstrukcji stalowych.