Kilka komentarzy o tych tradycyjnych i tych bardziej oryginalnych przeznaczeniach kruszyw budowlanych i drogowych

Na przestrzeni stuleci technologie w budownictwie ciągle ewoluowały. Jeszcze sto lat temu na szeroką skalę wykorzystywano bardzo prymitywne metody, np. ściany wznoszono z mieszaniny gliny oraz słomy. A obecnie nie dość, że używa się kompletnie innych surowców, to jeszcze wznosząc dom trzeba pamiętać o respektowaniu ściśle zdefiniowanych norm. Inspektorzy budowlani muszą obowiązkowo znać najistotniejsze wytyczne, a w przypadku potrzeby sięgają po bardziej szczegółowe informacje. Normatywizacja stała się na tyle ekspansywna, że nawet wielkość kruszywa, a także jego skład został starannie opisany. Określono też, które z tych surowców można użyć podczas budowy dróg, a które nadają się do wyrobu betonu.

kruszywo drogowe

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
W latach Polski Ludowej z betonu stawiano niemal wszystko: i ogromne dziesięciopiętrowce, i te mniej okazałe budynki, jak również odlewano płyty chodnikowe. Wówczas jego jakość zazwyczaj była dyskusyjna, ponieważ brak surowców był powszechny.

Podobnie interesujący tekst znajdziesz po przejściu do serwisu www (http://nieruchomosci.dominplus.pl/wycena-nieruchomosci.html) – zobaczysz, że jest niezwykle wciągający, zatem zobacz go.

Teraz wiele się zmieniło, a i zapotrzebowanie w zasadzie spadło niż wzrosło: czerwona kostka brukowa zastąpiła płyty, a domów z tzw. wielkiej płyty oczywiście nikt już nie buduje.
Kruszywa do betonu zamawiają nade wszystko firmy zajmujące się wytwarzaniem tego materiału budowlanego (). Aby powstała doskonałej jakości masa, trzeba użyć bardzo dobrej jakości prefabrykatów, a konkretniej, piasku bądź żwiru czy grysu – wybór zależy od późniejszego wykorzystania gotowej masy. Kruszywa do betonu trafiają również do klientów indywidualnych – jeśli ktoś chce wylać kawałek murka pod stalowe ogrodzenie, to zapewne nie będzie zabiegał o przywóz betonowej masy. A czasem zdarza się, że takie kruszywa znajdują mniej typowe zastosowanie: piasek ląduje piaskownicy, a żwirek pięknie dekoruje przydomowe grządki z kwiatami.

Z kolei kruszywa drogowe bywają wykorzystywane przez firmy budujące ekspresówki czy lokalne szosy, a także place parkingowe. Solidne podłoże zapewnia dobry stan powierzchni jezdni przez dekady, więc inwestorzy nie powinni oszczędzać. W tym przypadku wykorzystuje się jedynie wybrane skały, np. bazalt, wapień bądź dolomit, choć w rzeczywistości sprzedawcy kruszyw są w stanie wspomnianą listę znacząco wydłużyć. Podobnie jak w przypadku piasku lub żwiru, mniejsze lub większe kamienie mogą też trafić do naszych ogródków, żeby tam stać się elementem nietuzinkowej aranżacji.

, ,

Related posts

Latest posts

Koncert w plenerze? Już teraz zacznij współpracę z firmą obsługującą imprezy

W dzisiejszych czasach mnóstwo imprez masowych odbywa się poza ogromnymi arenami, halami, czy salami koncertowymi. Ludzie w trakcie wczasów uwielbiają imprezy plenerowe, gdzie przestrzeń w żaden sposób nie jest ograniczona. Nie ulega wątpliwości, że jest to gigantyczne przedsięwzięcie, bowiem firmy przygotowujące tego rodzaju imprezy muszą zatroszczyć się o wszystkie niuanse.

Rola serwerów – czemu warto znaleźć jak najlepszy?

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że nasz świat rozwinął się w błyskawicznym tempie, o którym dawniej nikt by nie pomyślał. To niesamowite jak wiele rozwiązań technologicznych powstało w ostatnich kilkudziesięciu latach. Każda nowość zmieniła w pewien sposób kształt codzienności przeciętnego człowieka. Nowe technologie poprawiają jakość życia, czego najlepszym przykładem jest choćby smartfon, a więc nowoczesny telefon komórkowy, umożliwiający nie tylko komunikację, ale także pozwalający na korzystanie z internetu, czy zabawę multimedialną.

Infrastruktura informatyczna na co dzień – dowiedz się więcej na ten temat

Dzisiaj coraz to większą część naszego życia spędzamy w internecie. Nasza osobista aktywność to dzielenie się fotografiami ze znajomymi lub rodzinką mieszkającą na drugim końcu kraju. Do przeszłości należą już albumy na analogowe fotografie, współcześnie przechowuje się je w wirtualnej przestrzeni. Są osiągalne prawie z każdego miejsca na świecie, starczy narzędzie z dostępem do internetu. Robimy w sieci sprawunki, i to ten segment rynku rozwija się niesłychanie prężnie. Poziom transakcji realizowanych w ów sposób nieprzerwanie wzrasta.