Czym w praktyce jest gwarancja producenta i czy jest obowiązkowa?
Jeśli jakiś konsument nabył od sprzedawcy produkt, który jest sprzeczny z umową, gdyż dla przykładu miał jakieś wady, to taki klient posiada ustawowe prawo do zgłoszenia reklamacji w ciągu dwóch lat licząc od daty kupna towaru.
Sprzedający odpowiada za dany towar zawsze z mocy prawa, z kolei w niektórych sytuacjach może być tak, że na ustalony towar jest wystawiona tzw.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
gwarancja producenta.
To przyciągający oko tekst, ale dodatkowo zobacz również inny pokrewny i w równym stopniu nieszablonowy wpis – my zalecamy to omówienie (https://francraft.com/wdrozenia-systemow-zarzadzania/).
Jest to dobrowolne oświadczenie gwaranta, którym zazwyczaj jest producent. W dokumencie gwarancyjnym lub w działaniach promocyjnych zamieszczone są parametry danego produktu. Poza tym gwarancja producenta powinna dokładnie określać obowiązki nabywcy oraz gwaranta. W wypadku, gdy cecha sprzedanego produktu nie odpowiada parametrom prezentowanym w oświadczeniu gwarancyjnym, nie traktuje się jej jako gwarancję.

Źródło: http://www.flickr.com
Do zadań producenta może zaliczać się m.in. wymiana produktu na nowy, jego naprawa, zwrot produktu lub zapewnienie innego rodzaju usług. Obowiązki gwaranta są jednocześnie rozumiane jako uprawnienia nabywcy. Kiedy gwarancja była wydana w zakresie jakości produktu, to gwarant ma obowiązek usunięcia wszystkich mankamentów prawnych lub fizycznych danego towaru lub musi wydać towary wolne od jakichkolwiek mankamentów. Producent powinien to wykonać w czasie, który jest ustalony w gwarancji. Jeśli tego terminu nie wskazano, to powinien to zrobić w terminie 14 dni od dnia przekazania wadliwego towaru.
Kiedy producent zdecyduje się na wypisanie gwarancji, będzie także zobowiązany do udzielenia nabywcy zrozumiałych i nie wprowadzających w błąd danych, które będą odpowiednie do prawidłowego i całkowitego korzystania ze sprzedawanego towaru.