Jakie wiertło najlepsze okaże się do drewna, a jakiego rodzaju do matalu?
Dzisiaj możemy znaleźć wiertarki różnej wielkości czy też różniące się wzajemnie mocą i ceną. Jednak nawet najlepsza wiertarka nie będzie działała dobrze bez dobrze wybranego wiertła.
Żeby dobrze wywiercić otwór, potrzebne nam dobre wiertło.

Źródło: http://www.flickr.com
Drewno to bardzo popularny materiał w pracach wykończeniowych. Można teraz znaleźć wiele typów wierteł do drewna.
Jeżeli uważasz, że chcesz znaleźć zbliżone informacje, to przeczytaj wskazówki – to nieco inny punkt widzenia, jednak też jest godny zainteresowania.
Różnią się one wielkością. Najbardziej popularnym wiertłem dostępnym w sklepach, jest wiertło kręte. Tego typu wiertło może być śmiało używane do wykończeniowych prac i do rozwiercania dziur. Zaletą takich wierteł jest olbrzymia precyzja wiercenia. Innym rodzajem wiertła do drewna jest wiertło płaskie. Inaczej nazywane jest piórkowym lub łopatkowym. Tymi wiertłami możemy robić dziury o większych średnicach. Nie jest wiertłem tak dokładnym jak wiertło kręte, lecz doskonale sprawdzi się do robienia otworów, jakich średnica dochodzi do 45 milimetrów.

Źródło: Polskie Okna
Wierteł do drewna nie wolno wykorzystywać do wiercenia w metalu. Są one zbyt miękkie. Istnieją wiertła uniwersalne, które wykorzystuje się do wiercenia w sztucznych tworzywach, drewnie oraz metalu. Takimi wiertłami można wywiercić otwór w miedzi, mosiądzu oraz innych miękkich metalach. Znakomicie sprawdzą się do wykorzystania w domu. Nie jest to dobre wyjście dla majsterkowiczów, którzy spodziewają się znacznej dokładności i wytrzymałości. Odmiennym typem wiertła do metalu jest wiertło kobaltowe. Mogą się one nadać do profesjonalnego zastosowania przy twardych oraz miękkich metalach. Są do sześciu razy odporniejsze niż ich zamienniki wykonane ze zwykłej stali.
Warstwa kobaltu powoduje, że ostrze jest twardsze i ułatwia zrobienie otworu w twardym metalu. Wiertła stożkowe nadają się do dokładnego rozwiercania i centrowania w różnego typu blachach, tworzywach sztucznych i stali szlachetnej.