Do czego zazwyczaj jest używany klej poliuretanowy i czym się on odznacza?

kleje, które używane są do połączenia drewna, są to zazwyczaj kleje na bazie polioctanu winylu, na bazie żywicy alifatycznych albo na podstawie poliuretanu. Wszystkie te kleje mogą być używane na zewnątrz i wewnątrz oraz do klejenia drewna z dębu, bukowego lub egzotycznego.

kleje

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

Klej o oznaczeniu D1 oznacza, że nie jest to klej wodoodporny i drewno musi być bardzo prawidłowo suche. Oznakowanie D2 oznacza, że klej może być wystawiony tylko na krótkie działanie kondensacyjnej wody albo wody ściekającej. wilgotność drewna nie powinna przewyższać 18%.

Przeczytaj ten tekst (kesbet.pl/produkty/lawki-betonowe/), ponieważ on z pewnością także Cię niezwykle zainteresuje. Przedstawia on pokrewną kwestię, zatem nie czekaj i kliknij ten link!

Oznaczenie D3 oznacza kleje wodoodporne, lecz nie mogłyby one być narażone na działanie czynników pogodowych. Tego typu kleje można by jednak używać do klejenia zewnętrznego. Te kleje mogą znosić częste, ale krótkotrwałe kontakty z długotrwałą wilgotnością albo skroplinami na najwyższym poziomie. Kleje o symbolu D4 są klejami w pełni wodoodpornymi, ale muszą one być pokryte warstwą zabezpieczającą. Taką warstwę tworzy się przez dodanie utwardzaczy do klejów o symbolu D3. Od kilku lat są również do nabycia jako gotowy środek.

Klej polioctanowy określany jako wikolowy jest łatwy w użyciu oraz posiada swoisty aromat. Charakteryzuje go również uniwersalność. Będzie się sprawdzał jako klej do twardego drewna, do drewna miękkiego oraz materiałów drewnopodobnych. Sprawdza się również w łączeniu drewna z wybranymi innymi materiałami. Niektóre kleje polioctanowe można by zaklasyfikować jako szybkoschnące kleje do drewna. Czas ich schnięcia może wynieść kilka minut, jednak pełną odporność klej osiąga po dwudziestu czterech godzinach.

Klej poliuretanowy tworzy niezwykle mocną spoinę, dlatego też wykorzystywany jest do klejenia drewna na schody. Wykorzystanie kleju jest bardzo ograniczone, ponieważ jest to klej, który jest dość agresywnie działającym środkiem i nie jest on odporny na działanie promieniowania UV.

, , , ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.