Jak robi się szalunek tracony i jakiego rodzaju są atuty jego użycia?

Szalowanie w inny sposób określane deskowaniem lub deskówką jest rodzajem formy, która jest stosowana w takim celu, aby nadać kształt mieszance betonowej. Deskowanie typowe jest to stworzona tymczasowo z desek albo innych elementów drewnianych budowa.

Czasem stosowany jest także metal albo sklejka wodoodporna.
Na konstrukcję wylewana jest masa betonowa a forma ma zapobiegać rozlewaniu się betonu. Gdy beton (zobacz: efekt betonu) zaschnie, otrzymujemy potrzebny kształt i pozbywamy się drewnianej konstrukcji przez odbijanie od otrzymanego elementu. Ponieważ tutaj konieczne jest usunięcie drewnianej konstrukcji powstają dodatkowe wydatki, które wiążą się z wydłużeniem czasu pracy i z przymusem zaangażowania dodatkowych pracowników. Można również zastosować szalunek tracony, który jest najnowocześniejszym rozwiązaniem technologicznym w branży budowlanej. Szalunek standardowy wykonywany jest z płyty cementowo-wiórowej. Dzięki właściwościom tych płyt uzyskujemy wytrzymałość na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Gdy przyjęta zostaje tzw. metoda tracona wzrosła efektywność budowlanych robót. Jest to związane z powiększonym bezpieczeństwem przy wykonywaniu szalowania na wszystkich wysokościach. Powiązane jest to także z wygodą.
ogrodzenia budowlane

Autor: Karim D. Ghantous
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej istotnym powodem, który przemawia za oszalowaniem traconym jest jego prefabrykacja. Elementy szalunku traconego są dostępne w wysokościach od 10 do 25 centymetrów. Dzięki temu na plac budowy dostarczany jest finalny, wycięty już element konstrukcji. Oczywistą przewagą nad zwyczajnym szalowaniem jest również bezmostkowa budowa budynku. Ponieważ brak jest konieczności demontażu szalunku traconego, wobec procedury takiej powstał poważny zarzut utracenia elementów szalunku.

Jednak zestawić tutaj należy nakład pieniężny szalunku traconego z kompletnym kosztem przygotowań oraz montowania a następnie usuwania konstrukcji deskowania. Taki zabieg również potrzebuje tzw. podkuwania wylewki oraz angażowania dodatkowych pracowników i budowlanych urządzeń.

, ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.