Końcowym elementem wykończenia domu na zewnątrz jest jego ocieplenie oraz położenie elewacji
W naszym kraju możemy spotkać jeszcze ogromną ilość budynków, które wyglądają na niedokończone — na zewnątrz widać po prostu cegły.
W dawnych czasach o ociepleniu domu oraz położeniu tynku decydowała zasobność portfela.

Źródło: http://echopr.pl/PRASA/tetyda_pelne_duze.jpg
Przez to, że elewacja dawniej nie była tania, to nie wszystkich było na nią stać. Jeśli zatem stawiamy dom i pragniemy, by z zewnątrz był tak elegancki, jak od środka, to powinniśmy elewację wpisać do kosztorysu. Nie ma innej opcji. Pewnie będziemy zastanawiać się nad kolorem, który zechcemy położyć na murach. I tu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jeżeli dla przykładu nasz budynek ma wiele załamań, balkonów czy jaskółek, to warto postawić na stonowane barwy. Jeśli jest jednolitą bryłą o prostych kształtach, to możemy poszaleć z kolorem. Jednak należy także mieć na uwadze otoczenie. Jeśli mamy dom w miejscu, gdzie zabudowa wydaje się być spora, to warto nie stawiać na nic krzykliwego. właściciele działek pod lasem także powinni pamiętać o tym, że budynek musi współgrać z Kolorami natury. Następną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, żeby kolor elewacji pasował do dachu. Okropnym błędem będzie zakupienie koloru, który będzie się kłócił z kolorem dachówek na naszym własnym dachu! I ostatnia kwestia — odcień powinien podobać się nam.
Jeżeli wszyscy wokół twierdzą, żeby wybrać ciemny różowy, a my najnormalniej w świecie nie cierpimy tego koloru, to nie wyraźmy na to zgody i już. To ma być przecież nasz dom (kompleksowe remonty kraków) i przede wszystkim nam ma się podobać wszystko, co jest w środku oraz na zewnątrz.