Dlaczego w naszych domach występuje czasem wilgoć?

Odpadający tynk, przebarwienia ścian, plamy pleśni czy nawet inwazja insektów – to wszystko może być spowodowane nadmierną wilgocią w domu i może być nie tylko powodem pogorszenia się stanu technicznego domu, ale też zdrowia mieszkańców.
Nadmierna wilgoć w domu to zazwyczaj występujące zjawisko w obiektach nie ocieplanych oraz budowlach starszej daty.

Dostaje się do wnętrz z zewnątrz, razem z powietrzem, dla przykładu przez nieszczelne okna albo czasami przez dziurawy dach. Często przyczyną jest również za intensywna kondensacja pary wodnej. Pojawia się także czasami po zalaniu nieruchomości, niekoniecznie w wyniku powodzi. Może to być dla przykładu zalanie ściekami sanitarnymi albo wodą opadową. Może ono nastąpić ze względu na choćby wad technicznych lub awarii instalacji wodnej. Do wilgotności w znacznym stopniu może przyczyniać się niepoprawnie zrobiona izolacja przeciwwilgociowa fundamentów oraz ścian lub niedostateczne ich docieplenie.
dom - stykówka

Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com

Zbieraniu się wilgotności ponadto niezwykle sprzyja obecność wykładzin. Wilgoć w domu jest również swoistym efektem ubocznym realizowanych przez nas codziennie czynności. Największa ilość pary wodnej wydziela się w takiej sytuacji, gdy suszymy bieliznę, gotujemy, myjemy się albo kąpiemy w wannie. W najwyższym stopniu zawilgocenie zagraża łazienkom czy też suszarniom. Tam właśnie zazwyczaj mają miejsce problemy z nieszczelnym albo niepoprawnie zrobionym systemem wentylacji, które są jedną z częstych przyczyn nadmiaru wilgoci w domu. Znaczny poziom wilgotności może również grozić drewnianym częściom budynku.

Równie zajmujące artykuły są opublikowane w pokrewnym serwisie. Jeżeli pragniesz je poznać – zobacz pod linkiem ekskluzywne schody drewniane, który jest tutaj.

To, jaki poziom wilgotności jest w pomieszczeniu akceptowalny, jest zależne od wysokości temperatury w danym miejscu i od obecnego w tamtym miejscu ciśnienia atmosferycznego.

Dla przykładu w pomieszczeniu, gdzie temperatura równa się ok. 26 stopni, poziom zawilgocenia nie powinien przekraczać 55%, natomiast tam, gdzie jest 20-22 stopni, może mieć 30-65 procent.

, ,

Related posts

Latest posts

Kominek, czy warto postawić?

Dużo osób rozważających instalację kominka w swoim salonie zadaje sobie pytanie - czy warto? Kominek to nie jedynie oszczędne źródło ogrzewania lecz również bez wątpliwości ozdoba, która zagwarantuje interesującą atmosferę a także klimat w salonie.
Postawienie kominka łączy się z pewnymi kosztami i mnóstwo właścicieli domków jednorodzinnych wymierza sobie pytanie - czy na pewno warto postawić kominek.

Projektowanie przemysłowe okazuje się być naprawdę pomocne

Dzisiaj bardzo ciężko w przedsiębiorstwach okazuje być się obejść bez wiedzy, jaką proponuje nam it. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby była ona prowadzona na odpowiednim poziomie, a informatycy, którzy będą dla nas pracować, muszą okazać się być prawdziwymi specjalistami.
Czy zainteresuje nas wsparcie it?
Obowiązkowo powinniśmy zaznaczyć, któremu Informatykowi powierzyć dział informatyczny własnej działalności, tak żebyśmy uzyskiwali gwarancję, że wszystko będzie świetnie funkcjonowało.

Kamień dekoracyjny ma szansę wiele zmienić

Czy należy wykorzystać kamień dekoracyjny?

Pragnąc mieć gwarancję, że w czasie budowania domu wszystko będzie robione na odpowiednim poziomie i będzie się świetnie prezentować, musimy sprawdzić, z czego możemy korzystać i co powinniśmy zastosować.