Dlaczego w naszych domach występuje czasem wilgoć?
Odpadający tynk, przebarwienia ścian, plamy pleśni czy nawet inwazja insektów – to wszystko może być spowodowane nadmierną wilgocią w domu i może być nie tylko powodem pogorszenia się stanu technicznego domu, ale też zdrowia mieszkańców.
Nadmierna wilgoć w domu to zazwyczaj występujące zjawisko w obiektach nie ocieplanych oraz budowlach starszej daty.
Dostaje się do wnętrz z zewnątrz, razem z powietrzem, dla przykładu przez nieszczelne okna albo czasami przez dziurawy dach. Często przyczyną jest również za intensywna kondensacja pary wodnej. Pojawia się także czasami po zalaniu nieruchomości, niekoniecznie w wyniku powodzi. Może to być dla przykładu zalanie ściekami sanitarnymi albo wodą opadową. Może ono nastąpić ze względu na choćby wad technicznych lub awarii instalacji wodnej. Do wilgotności w znacznym stopniu może przyczyniać się niepoprawnie zrobiona izolacja przeciwwilgociowa fundamentów oraz ścian lub niedostateczne ich docieplenie.

Źródło: http://www.flickr.com
Zbieraniu się wilgotności ponadto niezwykle sprzyja obecność wykładzin. Wilgoć w domu jest również swoistym efektem ubocznym realizowanych przez nas codziennie czynności. Największa ilość pary wodnej wydziela się w takiej sytuacji, gdy suszymy bieliznę, gotujemy, myjemy się albo kąpiemy w wannie. W najwyższym stopniu zawilgocenie zagraża łazienkom czy też suszarniom. Tam właśnie zazwyczaj mają miejsce problemy z nieszczelnym albo niepoprawnie zrobionym systemem wentylacji, które są jedną z częstych przyczyn nadmiaru wilgoci w domu. Znaczny poziom wilgotności może również grozić drewnianym częściom budynku.
Równie zajmujące artykuły są opublikowane w pokrewnym serwisie. Jeżeli pragniesz je poznać – zobacz pod linkiem ekskluzywne schody drewniane, który jest tutaj.
To, jaki poziom wilgotności jest w pomieszczeniu akceptowalny, jest zależne od wysokości temperatury w danym miejscu i od obecnego w tamtym miejscu ciśnienia atmosferycznego.
Dla przykładu w pomieszczeniu, gdzie temperatura równa się ok. 26 stopni, poziom zawilgocenia nie powinien przekraczać 55%, natomiast tam, gdzie jest 20-22 stopni, może mieć 30-65 procent.