Jak dbać o porządek w papierach?

W domu każdego z nas znajduje się mnóstwo różnorodnych dokumentów, jakie musimy zachowywać przez wzgląd na ich ważność. Niestety bardzo często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

księgowa
Zazwyczaj nie wiemy, co może okazać się kiedyś przydatne, a co nie, więc przechowujemy każdy kwitek. I choć niekiedy staramy się nawet posprzątać wszelkie sprawy, to jednak zazwyczaj po kilku dniach porządku, wszystko powraca jak było, czyli do standardowego nieładu. Jak zatem utrzymać porządek w dokumentach na długi czas?Niezwykle ważne jest, abyśmy już na początku stworzyli kategorie wszystkich typów dokumentów, jakie posiadamy w naszym mieszkaniu. Należy gromadzić w pierwszym rzędzie najważniejsze dokumenty dotyczące zaciąganych przez nas pożyczek – głównie potwierdzenia spłat. Trzeba je zachować, aż do chwili spłaty całego zadłużenia, a nawet nieco dłużej. Należy także sporządzać kopie pewnych dokumentów, jakie np.

Przypadł Ci do gustu ten artykuł? Więc czytaj to koszulki dziecięce z własnym nadrukiem, na co masz chęć na nowej witrynie, którą z pasją dla Ciebie opracowaliśmy.

przygotowaliśmy na potrzeby różnego typu finansowych transakcji lub też przy okazji załatwiania konkretnych spraw w urzędach. Dodatkowo konieczne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne czy też świadectwa pracy.

rachunki
Mnóstwo ludzie przechowuje także rachunki za regularne opłaty, takie jak gaz instalacje gazowe lublin ceny albo prąd, jak również zaświadczenie zapłaty. Niektórzy przechowują także rachunki za różnego typu produkty, które zakupili w sklepie. Czasem mogą być one przydatne, szczególnie w przypadku dokonywania późniejszych reklamacji.Niezwykle istotne jest także, abyśmy przygotowali w naszych dokumentach ważną kategorię z dokumentami sporządzanymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (więcej o pit za 2014). Są to rozmaitego typu dokumenty i zaświadczenia, dzięki którym wykonane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Powinny być one gromadzone przez pięć lat licząc od końca roku, w jakim miało miejsce rozliczenie. W sytuacji braku tych dokumentów, fiskus ma prawo nałożyć nawet karę i zażyczyć zwrotu sumy, jaka została odliczona od podatku, zwiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Warto zatem pamiętać o tym przygotowując rozliczenie PIT 2014 (link do strony). To bardzo istotne, żeby uniknąć w przyszłości zbytecznych problemów.

, ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.