Co robić w sytuacji wystąpienia wilgoci w domu?

Wilgoć jest dużym problemem w każdym pomieszczeniu. Zależnie od tego, gdzie wystąpiła, w krótkim czasie może nadwątlić strukturę, uszkodzić ściany i podłogi, zapoczątkować pojawienie się ciemnych plam i rozprzestrzenianie szkodliwych dla mieszkańców pleśni. Jak zaizolować przed nią mieszkanie, by już więcej nie wystąpiła, jak wyczyścić ściany i usunąć efekty jej wystąpienia? Poniżej garść sprawdzonych sposobów.

Nawet w dobrze użytkowanym domu zawsze jest wilgoć powstająca w kuchni (gotowanie) albo łazience (prysznice). Widać to zwłaszcza na przykład na szybie w kuchni zimą, kiedy gotujemy przy zamkniętych oknach.

Ostatnio pojawiała się nowa, niezwykle interesująca oferta – żeby ją zobaczyć, kliknij tu i spójrz na ofertę (https://wolplanposadzki.pl/wylewki-jawor/) a na pewno się nie rozczarujesz.

Jest dość duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem i dworem, woda nie uchodzi, dlatego zbiera się na oknie. Lecz jeżeli system wentylacyjny jest uszkodzony, nadmiar wilgoci nie zostanie usunięty i może gromadzić się w pomieszczeniu, osadzając się na suficie lub meblach.

izolacje

Autor: Knauf Insulation
Ten problem możemy w miarę prosto rozwikłać stosując w środku osuszanie budynków, robiąc uchyły w oknach lub regularne przewietrzanie.

Kiedy wejdziesz na pomocny artykuł (http://www.eogniwa.pl/pl/c/Pasy-transportowe/41), ujrzysz, że ma zbliżone informacje na opisywany temat – te dane pochłoną Cię zupełnie.

Przez pewien czas egzamin zdadzą także osuszacze powietrza które można kupić w sklepach budowlanych. Jednak problem okazuje się zdecydowanie większy, kiedy wilgoć zajmie jeden bok budynku lub kilka lokali mieszkalnych na przykład po jednej stronie. Czynnikiem pokazywania się wilgoci w domu, jest brak odpowiedniej izolacji fundamentów lub piwnicy. W wiekowych kamienicach izolacje po prostu z czasem się wyrobiły, w latach ich budowania hydroizolacje nie były powszechnie stosowaną praktyką – czytaj o hydroizolacjach.

Czasami na skutek długo trwającej deszczowej pogody lub zmian w urządzeniu przestrzeni w okolicy (nowe budowy, izolacja elewacji) podnosi się poziom wód gruntowych. Do tego powodem często jest nieodpowiednia izolacja domu. Na skutek różnicy temperatury między ciepłym wnętrzem domu a zimną przegrodą lub jej fragmentem może dojść do wytrącenia się pary wodnej. Skutkiem tego są wilgotne ściany.

izolacje

Autor: Offutt Air Force Base
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej jest stosowany system grawitacyjny, jednakże został on zaburzony przez zbyt szczelne, plastikowe okna i grube warstwy nieprzepuszczalnego styropianu. Nowe okna i docieplenia to działania poczynione w trosce o cięcie opłat za ogrzewanie, ale niestety są one niewłaściwe. Przy osuszaniu budynku, w którym pokazała się wilgoć, pozostaje zatrudnić ekipę, dla której osuszanie budynków to codzienna praca – Firbau. Ale to działanie to tylko połowa zadania. Przy bardzo zniszczonych wilgocią domach zwykle należy zrobić osuszanie fundamentów i sprawne hydroizolacje.

Małe codzienne czynności pomogą zapobiec pojawieniu się nadmiaru pary wodnej w mieszkaniu, lecz na niekorzystne warunki atmosferyczne albo obsuwanie się gruntu niestety człowiek nie ma wpływu i może tylko reperować ich skutki.

, ,

Related posts

Latest posts

Kominek, czy warto postawić?

Dużo osób rozpatrujących montaż kominka w swym salonie wymierza sobie pytanie - czy na pewno się opłaca? Kominek to nie wyłącznie oszczędne źródło ogrzewania ale również bez wątpliwości dekoracja, która zapewni atrakcyjną aurę a także nastrój w salonie.
Postawienie kominka wiąże się z pewnymi wydatkami i dużo posiadaczy budynków jednorodzinnych wymierza sobie pytanie - czy opłaci się zbudować kominek.

Indywidualny charakter mieszkania

Dekorowanie wnętrz jest sprawą bardzo indywidualną. Trzeba znać siebie i własne potrzeby, aby stworzyć środowisko przyjazne, w którym będziemy się czuli nieskrępowani. Zazwyczaj każdy z domowników ma całkowicie inne wyczucie piękna, a w związku z tym inne wymagania. Inne wymagania od wnętrza mieszkalnego ma rodzina z wieloma dziećmi, osoby samotne, a inne młode małżeństwo, czy para z dzieckiem.

Dachówka ceramiczna

Normą w technologii budowlanej jest już dachówka ceramiczna, która ma kilka rodzajów: karpiówka, z zakończeniem np. owalnym, jest płaska, esówka w kształcie „S” i mniszka wygięta rogami do góry. To logiczne, że zwykła dachówka ma pomarańczowy kolor, ale angobowanie pozwala ten kolor zmodyfikować.

Telefony komórkowe opanowały nas całkowicie

Nie znajdziemy osoby, która nie byłaby w posiadaniu takiego aparatu. Są to gadżety rzeczywiście przydatne i większość z nas nie wychodzi z domu bez nich.
Kłopot zaczyna się wówczas, gdy idziemy do pracy.