Kupno czy samodzielna budowa domu – na co wydasz mniej?

Dla osób dążących do samodzielności i niezależności, jednym z atrakcyjnych rozwiązań, które warto przemyśleć może być budowa własnego domu. Koszty, różnicowane przez lokalizację, mogą być niższe, niż wykończony pod klucz dom na sprzedaż lub kupno nowego mieszkania od dewelopera w ścisłym centrum dużego miasta.

Trudnym zadaniem jest oszacowanie ostatecznych kosztów wybudowania domu. Sprawę komplikuje fakt, że na budowę wpływ ma dużo zmiennych – można jednak zlecić to odpowiednim fachowcom w tej dziedzinie czy przeszkolić się samodzielnie (commercegroup.pl/)

domy pasywne

Autor: www.schueco.pl

Nie bierzemy pod uwagę też oczywiście ceny kupna terenu pod budowę, dlatego, że w tej kwestii ceny powiązane są z miejscem, którym jesteśmy zainteresowani.

Wszelkie koszty można zaklasyfikować do jednej z czterech głównych grup. Pierwsza – tzw. stan zerowy, który obejmuje wszelkie prace ziemne, fundamenty budynku, ściany znajdujące się poniżej poziomu gruntu, a także stropy nad podziemiem oraz schody i elementy izolacyjne. Druga grupa to stan surowy otwarty, na który składają się ściany, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe , a także konstrukcja dachu wraz z podłożem i pokryciem. W skład trzeciej grupy – stanu surowego zamkniętego – wchodzą stolarki okienne oraz drzwiowe. Czwartym, najdroższym elementem budowy domu są czynności wykończeniowe. Będą to wszelkiego rodzaju instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Trzeba w tej sytuacji pamiętać, że biorąc pod uwagę gotowe pośrednictwo nieruchomości toruń na sprzedaż, część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że zdecydujemy się na wersję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).

Dużym ułatwieniem będą gotowe projekty domów, które bardzo często zawierają w sobie już obliczone koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty między innymi właśnie z tego powodu. Średnia cena kupna gotowego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze wydane, ponieważ pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie przedstawiał dom naszych marzeń.

Jako że koszty zainwestowane w budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie ponosimy w w trakcie życia, warto się tym zainteresować, aby wybrać taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często jest tak, że mamy ”w myślach” dany szkic, ale nie umiemy architektowi go zobrazować. W takim przypadku przeglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. I tym samym pozwoli zachować sporą kwotę gotówki, którą trzeba by przeznaczyć na kupno indywidualnego projektu.

Bez względu na to, jakim budżetem na budowę domu rozporządzamy, musimy brać pod uwagę minusy, z których najczęściej najbardziej istotnym jest lokalizacja. Nie da się ukryć, że aby zamieszkać w komfortowym miejscu często trzeba jednak wybrać tańszą, gotową ofertę od dewelopera, który kupując większy grunt (terramix) ma możliwość zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką daje wykonanie wszelkich robót i załatwienie koniecznych formalności, dotyczących budowy domu przez dewelopera. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie plusy i minusy i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Pomoc fachowców w urządzaniu i budowie domu

Obecnie dostęp do sieci sprawia, iż niezwykle wiele spraw można załatwić w szybki sposób. Dotyczy to np. kwestii związanych z urządzaniem mieszkania bądź kupnem domu. W Internecie mamy ten komfort, iż bez wychodzenia z domu możemy znaleźć bardzo wielu specjalistów i inspiracji, które pomogą nam w tym procesie.

Który typ drzwi warto wybrać do naszego domu?

Własny dom jednorodzinny to na pewno marzenie znacznej części z nas. Jest to bowiem spełnienie naszych wszystkich oczekiwań co do posiadania totalnej niezależności oraz samodzielności w życiu. Musimy jednakże uświadomić sobie, że jego zbudowanie jest zadaniem niebywale trudnym. Z jednej strony naszym najogromniejszym kłopotem może okazać się zdobycie odpowiednich środków płatniczych na każde działania.

Poszukiwanie zatrudnienia – gdzie obecnie powinno się poszukiwać ogłoszeń o pracę?

Każda praca jest w porządku. Zwłaszcza, jeżeli nie mamy żadnej pracy. Wtedy nie wybrzydzamy a bierzemy, co akurat dostanie się w ręce. Najważniejsze jednak jest to, że wcale nie musimy być osobą bezrobotną. Otóż wystarczy jedynie trochę się porozglądać, żeby zauważyć, że jest praca. Niestety sporo ludzi uważa, że brak pracy. Najczęściej są to ludzie, którym po prostu pracować się nie chce. Jednak, jeżeli chociaż trochę włożyłyby wysiłku przy poszukiwaniu pracy, to dałyby radę znaleźć zajęcie bardzo szybko.

Internetowy serwis z informacjami dla osób budujących dom

Osoby, które zdecydowały się na budowanie swojego domu, mogą liczyć na rady specjalistów także w sieci. Na specjalnych stronach internetowych znakomici eksperci w tej dziedzinie są w stanie udzielić cennych wskazówek i porad. Polepszony oraz stale wzbogacany o informacje portal dla ludzi budujących dom porządkuje forum ze względu na tematy, dzięki czemu każdy zainteresowany może w krótkim czasie wyszukać niezbędne informacje od ręki.

Prawdziwą moc oddziaływania coacha możemy odczuć po paru dobrych pytaniach wywołujących rewolucję w umyśle i duszy.

Coaching może dotyczyć prawie każdego tematu życiowego: bliskich, aktywności zawodowej, zdrowia, związków przyjacielskich, więzi z ludźmi, stanu psychicznego. W najbardziej znanej formie, coaching to rozmowa dwojga osób: coacha i klienta. Takie spotkania są określane mianem sesja i mogą przebiegać od paru do kilku godzin. Klienci korzystają z pomocy coacha, gdy pojawia się jakiś kłopot, któremu nie potrafią podołać. Lub gdy pragną zdobyć powzięty plan a nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Jednym słowem, kiedy pragną dokonać zmiany. Odszukanie najskuteczniejszego dla petenta rozwiązania odbywa się poprzez zadawanie mu odpowiednich zagadnień.