Spoiwa budowlane: używane teraz rodzaje

Wznoszenie jakichkolwiek budowli i budowa dróg nie jest możliwa bez użycia odpowiednich spoiw. Bardzo często także konieczne jest na etapie prac przygotowawczych do budowy wzmocnienie bądź zagęszczenie gruntu.Wznoszenie domu oznacza konieczność zrobienia w pierwszej kolejności fundamentów domu. Potem niekiedy wychodzi na jaw, że grunt, na którym ma stanąć dom jest zbyt mało nośny.

plac budowy

Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Źródło: http://www.flickr.com
W takiej sytuacji obowiązkowo trzeba będzie przeprowadzić wzmacnianie podłoża (zobacz na Spoiwex) bądź zagęszczenie gruntu. Wymagane zagęszczenie gruntu wykonuje się, wykorzystując do tego specjalne urządzenia wznoszony jest dom będzie w stanie utrzymać jego niemałą wagą (więcej o zagęszczaniu gruntu). W momencie, gdy wszystkie prace przy wzmacnianiu gruntu zostaną skończone, można zacząć zalewanie fundamentów. Do zrobienia nie tylko fundamentów potrzebne będą spoiwa budowlane. Stosowane na budowie spoiwa budowlane są niezbędne do wykonania stosowanego na budowie betonu oraz innych zapraw.

Zaciekawiły Cię dodatkowe informacje (https://heliosstrategia.pl/) podane w tym wpisie? Szalenie przyjemnie zatem będzie nam podzielić się z Tobą następnymi notkami. Czekamy na opinię!

Wśród spoiw stosowanych w budownictwie wyróżnia się spoiwa hydrauliczne i powietrzne. Jedne i drugie zaliczane są do spoiw mineralnych. Do cieszących się największą popularnością spoiw stosowanych w budownictwie zalicza się spoiwa gipsowe, wapienne oraz cementowe. Jako spoiwo może zostać wykorzystana także glina. Do spoiw powietrznych należą spoiwa gipsowe oraz palone wapno budowlane. Nazwę wskazanym spoiwom nadało ich twardnienie zachodzi tylko na powietrzu. Z kolei proces twardnienia spoiw hydraulicznych może zachodzić równie dobrze na powietrzu, jak i pod powierzchnią wody. Jako pierwsze spoiwa człowiek zastosował spoiwa powietrzne. Były one znane oraz stosowane już w starożytności.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju spoiwa wykorzystujemy zawsze musi zostać dolana do niego woda. To dzięki niej zastosowany materiał w czasie wysychania zaczyna twardnieć. Bardzo dobrze znanym spoiwem hydraulicznym jest cement. Gdyby nie spoiwa budowlane budowa firma budowlana dolnośląskie żadnego budynku nie mogłaby się odbyć. Mimo wielkiego rozwoju techniki i nauki do tej pory nie udało się wynaleźć innych materiałów, dzięki którym można by ze sobą łączyć cegłę czy pustaki. Trzeba spodziewać się, że jeszcze przez naprawdę długo to spoiwa budowlane (Spoiwex) będą powszechnie wykorzystywane.

, , ,

Related posts

Latest posts

Typy wewnętrznych drzwi

Na co dzień właściwie ich nie dostrzegamy. Są nieodłącznym elementem naszej codzienności jak też towarzyszą nam w każdej podróży, nawet gdy to wyłącznie kurs pomiędzy kuchnią a umywalnią.
Właściwie dobrane wewnętrzne skrzydła "wtapiają się" w aranżację naszego otoczenia, tak że nie zwracają na siebie atencji, a równolegle są doskonałym uzupełnieniem każdego pomieszczenia.