Czemu warto sprawdzać grunt przed postawieniem domu? Przekonajmy się z jakiego powodu jest to tak konieczne

Przed budową domu musimy sprawdzić mapy geologiczne, a jeszcze lepiej zostawić specjalistom wykonanie badania geotechnicznego. Zajmuje się tym profesjonalna firma geotechniczna. To sprawi, iż pozbędziemy się ewentualnych kłopotów spotykanych w trakcie mieszkania w tym domu.

Mogą nimi być tak duże problemy, jak pęknięcia w ścianach czy zapadające się fundamenty. Pamiętajmy, że to bardzo istotne, ponieważ wzniesienie domu (Heliodon – budowa domu kraków) na niezbadanym gruncie może skończyć się niechcianymi uszkodzeniami.

Chcę namówić Cię na autorskie www. To świeża witryna, która ma masę dobrych artykułów. Miło będzie również, jeśli zostawisz ocenę.

Jak nie wiemy z czego składa się grunt na działce, musimy poprosić w urzędzie gminy o udostępnienie map geologicznych. Najlepiej jednak jest zlecić fachowej firmie badanie gruntu pod budowę, dzięki temu dokładnie poznamy warstwę gleby. Mimo, że prawo nie przenosi na inwestora konieczności dokonania badań geotechnicznych, to jednak czasem projekt budowlany musi mieć wyniki badań geologiczno-inżynierskich, a także geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych.

geodeta przy pracy

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Prace prowadzi się w terenie. Robi się przeróżne potrzebne czynności, jak wiercenie oraz sondowanie, jak również pobór próbek gleb i wód albo pomiar wody w gruncie. Następnie wykonuje się sporo najróżniejszych badań w laboratorium. Za ich pomocą opisuje się parametry geotechniczne gruntu, stopień plastyczności czy skład chemiczny wód gruntowych. Profesjonalna dokumentacja geotechniczna posiada całą masę niezbędnych informacji. Są to przede wszystkim informacje mówiące o rodzaju gruntów, jakie występują w podłożu naszej posesji, ich względem siebie ułożenia oraz parametrów geotechnicznych.

Tego typu dokumentacja pokazuje także, które grunty są nośne, a jakie nie, również możemy otrzymać informacje o poziomie występowania wód gruntowych, ale też ich wpływie na osiadanie budynku jak i rozplanowanie robót ziemnych. Podsumowanie takiej dokumentacji zawiera pomocne wnioski oraz zalecenia, które mówią o kwestii posadowienia naszego przyszłego lokum. Pamiętać więc należy, iż takie działanie jest niezbędne, kiedy mamy w planach postawić dom. Oszczędzimy sobie wiele nerwowych sytuacji i stresu. Co więcej, nie będziemy w późniejszym czasie tracić sporych nakładów finansowych, ażeby zażegnać kłopoty.

, , ,

Related posts

Latest posts

Typy wewnętrznych drzwi

Na co dzień właściwie ich nie dostrzegamy. Są nieodłącznym elementem naszej codzienności jak też towarzyszą nam w każdej podróży, nawet gdy to wyłącznie kurs pomiędzy kuchnią a umywalnią.
Właściwie dobrane wewnętrzne skrzydła "wtapiają się" w aranżację naszego otoczenia, tak że nie zwracają na siebie atencji, a równolegle są doskonałym uzupełnieniem każdego pomieszczenia.