Kupno czy budowa domu?

Dla osób dążących do samodzielności i niezależności, jednym z bardziej interesujących rozwiązań, nad którym warto się zastanowić może okazać się budowa własnego domu. Koszty, różnicowane przez lokalizację, mogą być mniejsze, niż wykończony pod klucz dom na sprzedaż lub kupno nowego mieszkania od dewelopera w samym centrum większego miasta.

domy pasywne

Autor: www.schueco.pl
Niezwykle trudnym zadaniem wydaje się wyliczenie całkowitych kosztów budowy domu.

Ten wpis zawiera interesujące dane na opisywany temat – jeżeli masz ochotę zdobyć więcej wpisów, to odwiedź stronę akcesoria do ogrodzeń, która omawia zbliżone problemy.

Sprawę utrudnia fakt, że na realizację inwestycji wpływ ma wiele aspektów.

Nie wliczamy też oczywiście ceny kupna działki pod budowę, dlatego, że w tym aspekcie ceny uzależnione są od miejsca, które nas interesuje.

Koszty należy podzielić na cztery najważniejsze grupy. Pierwsza to stan zerowy, w skład którego wchodzą wszystkie roboty ziemne, fundamenty, ściany zlokalizowane poniżej linii gruntu, a także stropy nad podziemiem oraz schody i izolacje. Druga grupa to stan surowy otwarty, w skład którego zaliczają się ściany, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe , a także konstrukcja dachu wraz z podłożem i pokryciem. Trzecia grupa zawiera okna okna drewniane wrocław oraz drzwi. Czwartym, najdroższym etapem budowy domu są prace wykończeniowe. Są to wszelakie instalacje, tynki, posadzki i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Dom

Autor: Jens Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętać trzeba, że rozważając gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że wybierzemy opcję „pod klucz”, która z pewnością będzie droższa).

Sporym ułatwieniem będą gotowe projekty domów, które często zawierają w sobie już oszacowane koszty budowy. Dzięki temu można się, mniej więcej, zorientować, ile będzie kosztował nasz dom. Warto zainteresować się gotowymi projektami m. in. właśnie z tego powodu. Średni koszt zakupu gotowego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo wydane, ponieważ pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie przedstawiał nasz, wymarzony dom.

Jako że koszty zainwestowane w budowę domu są jednymi z najdroższych, jakie musimy ponieść w naszym życiu, warto się tym zainteresować, aby zdecydować się na taki dom, który będzie nam odpowiadał. Często jest tak, że mamy „w głowie” dany projekt, ale nie umiemy architektowi go wyjaśnić. W tym przypadku oglądanie gotowych szkiców domu może być bardzo pomocne. I tym samym da możliwość zachować sporą kwotę pieniędzy, którą trzeba by przeznaczyć na nabycie indywidualnego projektu.

Niezależnie od tego, jakim budżetem na budowę domu dysponujemy, musimy pamiętać o minusach, z których najczęściej najbardziej istotnym jest umiejscowienie budowy. Nie można zapominać, że aby mieszkać w wygodnym miejscu często trzeba jednak wybrać tańszą, gotową ofertę od firmy deweloperskiej, która nabywając większą działkę ma okazję zminimalizowania kosztów jednostkowych. Trzeba też wziąć pod uwagę wygodę jaką daje wykonanie wszelkich robót i załatwienie niezbędnych formalności, związanych z budową domu przez dewelopera. Pozostaje więc przeanalizować wszystkie plusy i minusy i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.

Jeśli budujesz dom dowiedz się więcej na ten temat na stronie Da-bud.pl.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Czy w dzisiejszych czasach każdy, kto zechce może zbudować dom, który będzie spełnieniem marzeń.

Zgodnie ze starym porzekadłem ludowym, zadaniem prawdziwego mężczyzny jest spłodzić potomka, posadzić drzewo i wybudować własny dom. O ile dwa pierwsze zadania nie powinny nastręczać większych problemów, o tyle budowa domu jest już znacznie poważniejszym wyzwaniem. Wiele osób nie chce się nigdy decydować na takie wyjście, wybierają oni dużo wygodniejsze życie na mniejszym metrażu mieszkania w bloku wielorodzinnym.

System centralnego odkurzania

Sprawdź, czemu warto postawić na zainstalowanie centralnego odkurzacza w domu. Dowiedz się, z czego złożony jest system centralnego odkurzania i jak poprawnie go zamontować.