Kosztorys budowlany – czy mogę zrobić go samodzielnie czy potrzebuję biura projektowego?

Dla wielu osób własny dom to życiowy cel. Jeżeli mamy małe mieszkanko w bloku, zwykle chcemy przenieść się do czegoś o większym metrażu, bez sąsiadów (kłopotliwych albo nie). A może z ogródkiem i z miejscem do zabawy dla pociech? Jeżeli ktoś mieszkał przez całe dzieciństwo w dużym domu, a jako osoba dorosła musi na trochę przenieść się do mieszkania, to pewne, że będzie tęsknił za niezależnością i komfortem domu. Można kupić dom bezpośrednio od dewelopera, można podjąć się samodzielnej budowy z wykorzystaniem zgromadzonych pieniędzy na wybranej i kupionej przez siebie działce.

Księgowość

Autor: Times Square PR
Źródło: Times Square PR
Przed przystąpieniem do każdego budowlanego przedsięwzięcia, szczególnie tak długotrwałego i kosztownego, jak budowa domu, musimy mieć przygotowany kosztorys budowlany. Sporządza się go nie tylko przy budowie domu, ale przy jakimkolwiek działaniu inwestycyjnym – większym czy mniejszym, które ma związek z wybudowaniem czegokolwiek. Kosztorys to istotny element opracowanej dokumentacji, jaką tworzy się jeszcze w czasie kompletowania dokumentacji projektowej – doczytaj Athenasoft. Stanowi on odpowiednik projektu technicznego, ale jeśli chodzi o stronę ekonomiczną. Stanowi on również dokument uzasadniający wskazanie konkretnej wyceny usługi budowlanej, na przykład budowę domu, obowiązującej w chwili przekazania skończonej budowy osobie zlecającej. Dzięki sporządzeniu takiego dokumentu można ściśle zaplanować inwestycję i podzielić zadania na podwykonawców. Na ich podstawie dokonuje się też rozliczeń podatkowych. Kosztorysowanie robót budowlanych zawsze zleca się specjalistom z branży budowlanej. Oczywiście przygotowanie kosztorysu zabiera trochę czasu.

Jeśli interesuje Cię ten temat, to odsyłam do tej strony (http://www.malesapd.pl/?url=oferta/akcesoria-dachowe), gdyż znajdziesz tam dużo zajmujących Cię tematów, które są tam omówione.

Kosztorys budowlany przygotowuje się wieloetapowo – najpierw kosztorys szacunkowy, który czasem pomaga w podjęciu decyzji, czy w ogóle przystępować do budowy, kolejny jest zbiorczym zestawieniem kosztów, a ostatni kosztorys budowlany, czyli kosztorys szczegółowy, szykuje się na podstawie projektu technicznego jako element dokumentacji projektowej.

Porównaj –

strona

Autor: SounderBruce
Źródło: http://www.flickr.com
Jak widać, kosztorysowanie robót budowlanych nie jest łatwym zadaniem. Na kolejnych etapach działań nanosi się zmiany.

Jeśli interesuje Cię opisywana problematyka, to poczytaj również (http://www.bestem.com.pl/produkty/katowniki-tekturowe/) pozostałe informacje na omawiany wątek. Będą tak samo wciągające i zapadną Ci w pamięć na długo.

Podyktowane jest to koniecznością oszacowania wartości zamówienia i kalkulacji wyceny należnej za prace budowlane jeszcze przed ich podjęciem, a potem też w trakcie ich trwania. Kosztorys przygotowany przez biuro projektowe daje większą szansę na trafne oszacowanie projektu.

, ,

Related posts

O czym powinniśmy pamiętać decydując się na budowę domu? Stylowe oraz funkcjonalne rozwiązania w przystępnych cenach.

Jak powszechnie wiadomo budowa domu stanowi inwestycję na wiele lat czas, a co za tym idzie warto zapewnić sobie materiały doskonałej jakości, jak też pomoc doświadczonych ekspertów. Świetnym rozwiązaniem jej wykorzystywanie w czasie budowy naturalnych materiałów, takich jak drewno, jakie jest nie tylko bardzo wytrwałe, ale także posiada właściwości prozdrowotne. Dom powinien być zarówno stylowy, jak też komfortowy.

Lato w mieście – klimatyzacja najlepszym wyjściem

Kiedy lato nawiedza miejską aglomerację, choćby trochę orzeźwienia bywa upragnieniem. Zwykłe wentylatory nie zawsze są w stanie znacząco ochłodzić temperatury. Duże temperatury są najbardziej dotkliwe w aglomeracjach. Gdy wszak w danej sytuacji nie możemy być na urlopie, a upały wzrastają nad trzydzieści-kilka stopni, trzeba zaopatrzyć się w profesjonalny przyrząd, który umożliwi nam uzyskać odprężenie.

Latest posts

Sposób na działalność – czy warto wejść w branżę budowlaną?

Branża budowlana w Polsce jest trzecim największym rynkiem zaraz po przemyśle jak też handlu, w roku 2011 udział w wytwarzanym PKB wyniósł 7,06 %. W kwietniu roku 2012 w budownictwie zatrudnionych było 9 proc. ogółu pracujących w segmencie przedsiębiorstw. Jednakże to właśnie w branży budowlanej bankrutuje najwięcej firm, do listopada 2012 roku upadło, aż 259 przedsiębiorstw budowlanych. Z tej przyczyny w tym momencie dobrze jest zadać sobie pytanie czy firma budowlana to słuszny pomysł w obecnych czasach?

Własne mieszkanie dostępne na wyciągnięcie ręki

Nawet jeżeli mamy na pewno wspaniałe kontakty z rodzicami, to nadchodzi taka sytuacja w życiu każdego człowieka, iż marzy on żeby pojawić się na swoim, tam gdzie będzie mógł robić to co i gdy pragnie. Dlatego właśnie nie zmniejsza się zainteresowanie mieszkaniami, ponieważ obywatele zwyczajnie co chwilę szukają swojego miejsca na ziemi, a coraz to nowe pokolenia ludzi pragną przez zakup swojego mieszkania zaznaczyć swoją samodzielność oraz niezależność w dorosłym życiu.

Ruch w branży budowlanej

Z jednej strony Polską potrząsnął światowy kryzys. Z drugiej, dzięki środkom z Unii Europejskiej, w naszej ojczyźnie powstaje mnóstwo drogich budów, które dają zarobek tysiącom ludzi. Nasze członkostwo W Unii Europejskiej jest kołem ratunkowym dla przeróżnych instytucji użyteczności publicznej, które do tej pory nie mogły zdobyć funduszy na niezbędne remonty. Dzięki różnorakim programom ratuje się od zniszczenia zabytkowe budowle oraz centra kulturalne.

Gdy zamierzamy sprzedać mieszkanie- poznaj kilka porad

Jest wiele biur nieruchomości, do których można się zgłosić, gdy chcemy sprzedać mieszkanie. Sporo osób twierdzi, że lepszą opcją jest sprzedaż mieszkania bez pośrednika, nie musimy wtedy pokrywać kosztów prowizji za wsparcie zawodowca. Ale o wiele lepiej zdecydować się na sprzedaż mieszkania właśnie z pomocą pośrednika. Przez to, że zaniesiemy naszą ofertę do biura nieruchomości zyskamy pewność, że wszystko będzie się odbywało we właściwy sposób.

Montaż konstrukcji stalowych nie zajmuje sporo czasu

Znacznie więcej posiadamy dookoła siebie budynków, mostów oraz odmiennych konstrukcji, które uczynione są ze stali. Należy jednak pamiętać, że ona również posiada swe ograniczenia i z upływem czasu ma szansę ulegać zepsuciu, dlatego właśnie co jakiś czas powinno się przeglądać jej stan.
Montaż konstrukcji stalowych odbywa się bardzo prędko
Kiedy chcemy coś postawić prędko i równocześnie przy małym nakładzie pieniężnym, to należy się zastanowić, czy odpowiedni w danym przypadku nie okaże się być montaż konstrukcji stalowych.