Jakie mamy rodzaje urządzeń do pomiaru temperatury metodami elektrycznymi? Jakie można tu wyróżnić?

Sprawdzanie temperatury w wielu okolicznościach jest dosyć istotne. Sprawdzamy dajmy na to temperaturę powietrza czy ciała, ale co z bardziej nieznanymi rodzajami pomiaru? Weźmy taki pomiar temperatury za pomocą metod elektrycznych. Istnieje do tego celu sporo rodzajów czujników. Poznajmy je.

Istnieją w związku z tym termorezystory, które dzielimy na metalowe i półprzewodnikowe. Pośród pierwszego typu rozróżniamy platynowe, niklowe oraz miedziane, natomiast kolejny rodzaj to: PTC i NTC. Metale stosowane do produkowania rezystancyjnych czujników muszą charakteryzować się wysoką temperaturą topnienia, dobrym współczynnikiem temperaturowym, a także stabilnością charakterystyki termometrycznej. Najczęściej do ich budowy używa się platynę, jest to surowiec metalowy o małej aktywności chemicznej, odznacza się długim czasem pracy i dużą temperaturą pracy.

czujnik temperatury

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Czujniki platynowe wykonane są z platynowego drutu, który umieszczony jest w ceramicznej osłonie o kształcie pręta. Często używany jest przetwornik pt100. Kolejny rodzaj to termoelementy. Mowa tu o parze drutów zrobionych z róprzetwornik (rzuć okiem)aju metali, połączonych na końcówkach za pomocą spawania, zgrzewania lub skręcania. Na połączeniu takich drutów może powstać różnica potencjałów. Tego typu urządzenia maja dużą niezawodność, dokładność oraz elastyczność konstrukcji. Dzięki temu można ich używać w różnego rodzaju warunkach. Mamy też pirometry. Wykorzystywana jest w tym wypadku zależność pomiędzy wypromieniowaną energią oraz temperaturą. Razem ze wzrostem temperatury podnosi się moc ogólna promieniowania, jak również moc promieniowania w różnorodnych długościach fal.

Maksimum mocy wyemitowanej jest w stanie przemieścić się w kierunku fal krótkich. Gdy użyjemy tych zależności mogą powstać trzy podstawowe typy pirometrów. Wyróżniamy pirometry radiacyjne, monochromatyczne jak również bichromatyczne. Najważniejszym elementem każdego z tych pirometrów jest przetwornik energii promienistej na sygnał elektryczny – -> kliknij. Używane są bardzo często przetworniki fotoelektryczne, jakie zamieniają sam-> kliknij promieniowania na sygnał elektryczny, a także przetworniki, w jakich zamieniana jest energia promieniowania na energię cieplną.

Powyższy podział wydaje się krótki, lecz jest bardzo dobrym wstępem do późniejszego zgłębiania tego tematu.

, , , ,

Related posts

Telewizja fabryczna CCTV jako system służący do osłony mienia

Telewizja fabryczna jest to system służący do kontroli wizyjnej za pomocą aparatów video podłączonych do rejestratorów obrazu oraz monitorów.
Inne nierzadko spotkane nazwy systemów telewizorni przemysłowej to np. telewizja dozorowa czy też nadzorowanie wizyjny.

Reklamowanie się w autobusach linii 28

Każdy już pojął, że reklama jest dźwignią handlu. Codziennie ze wszystkich stron jesteśmy wręcz zasypywani różnego typu reklamami. Kiedy odpalamy rano telewizor. Kiedy mkniemy do pracy samochodem i słuchamy radia. Nawet, gdy decydujemy się wyruszyć do pracy autobusem, nie dość, że w drodze na przystanek możemy zauważyć wiele reklam, to jeszcze na wiacie przystanku zauważymy kolejną reklamę. A do tego dochodzą jeszcze reklamy w samym autobusie.

Nowoczesny styl zegarków naręcznych najczęściej rozpoznawanych twórców

Pierwsza historyczna adnotacja o zegarkach na rękę pochodzi z roku 1880 kiedy to korporacja GP rozpoczęła produkcję takich zegarków dla oficerów niemieckiej armii. Natomiast oficjalna data przydzielona jest na rok 1919. Przypuszczalnie to data początkowej pół seryjnej twórczości. Ponadto nowinką jest to, ze początki zegarków na rękę zawdzięczamy paniom. Dokładnie motywacją do wytworzenia takiego nowatorskiego produktu stała się biżuteria ubierana przez panie.

Latest posts

Płytki wyborne do każdego rodzaju pomieszczenia w mieszkaniu

Jeżeli masz chęć wyselekcjonować do swojego mieszkania odpowiednie płytki musisz mieć na uwadze, iż współcześnie na rynku jest ogromny dobór, co sprawia, że często trudno zdecydować nam się na stosowny rodzaj glazury. Płytki różnią się od siebie formatem, formą, kolorem i strukturą, co sprawia, że do każdego miejsca należy wybrać ich odmienny rodzaj. Wszystkie płytki podłogowe muszą jednakże wyróżniać się odpornością na eksploatację, a także nie mogą bardzo łatwo się wycierać. Jeśli będą one odporne, wówczas to będą nam służyć przez wiele lat i nie będziemy musieć się kłopotać, iż przy najmniejszym uderzeniu ulegną one unicestwieniu.

Części zamienne do sprzętu AGD – piloty do tv różnorodnych marek

Mnóstwo z nas ma w swoim domu rozmaite sprzęty RTV i AGD, w większości domów znajduje się choćby telewizor. Telewizor jest niesłychanie użytecznym oraz niezmiernie praktycznym wyposażeniem, dzięki niemu mamy dojście do świeżych informacji z kraju oraz świata, możemy także oglądać swoje ukochane filmy, seriale, programy przyrodnicze bądź także muzyczne. Oglądanie telewizji zezwala nam się odprężyć czy zrelaksować, jest to także skuteczna i niesłychanie modna forma rozrywki.

Który typ drzwi warto wybrać do naszego domu?

Własny dom jednorodzinny to na pewno marzenie dużej części z nas. Jest to bowiem spełnienie naszych wszystkich oczekiwań co do posiadania kompletnej niezależności oraz autonomii w życiu. Jesteśmy zobowiązani jednakże odnotować, że jego zbudowanie jest zadaniem niebywale ciężkim. Z jednej strony naszym najogromniejszym kłopotem może okazać się zdobycie wystarczających środków pieniężnych na każde działania.

Palenie tytoniu i możliwe zamienniki

Obecnie zjawisko uzależnienia od wyrobów tytoniowych jest prawdziwym niebezpieczeństwem. W wielu grupach przykładowo zawodowych widać tendencję, że jest więcej osób palących niż niepalących. Jest to bardzo niepokojące gdy zwróci się uwagę na szkodliwość tego rodzaju środków.