Jakie istnieją typy kruszyw? Do jakich zadań się one nadają, jakie mają przeznaczenie?

Kruszywa są to przeróżne okruchy materiałów kamiennych. Są one w związku z tym naturalne, na przykład piaski jak również żwiry, lecz także sztuczne, czyli żużle wielkopiecowe oraz paleniskowe. Są to również przeróżne pęczniejące spieki mineralne, jakie wchodzą w skład zapraw jak i betonów. Kruszywo to najważniejszy składnik betonu, z tego powodu jego cechy mają naprawdę spory wpływ na jakość betonu.

Kruszywa drogowe

Autor: Peter Craven
Źródło: http://www.flickr.com
Rozróżniamy przeróżne rodzaje kruszywa, są dostępne pod różnymi postaciami. Są w związku z tym kruszywa, jako piasek do zapraw oraz wypraw budowlanych. Są to ziarna pochodzenia naturalnego, ich maksymalna średnica, co oznacza uziarnienie wynosi od 2 do 5 centymetrów. Istnieją także naturalne kruszywa do betonów, nazywamy je materiałem kamiennym. Istnieją w przyrodzie w postaci luźnych fragmentów skalnych o poziomie uziarnienia do 80 milimetrów. Tego typu kruszywa poddaje się uszlachetnieniu, jakie polega na przesiewaniu jak i przepłukaniu – kruszywa do budowy dróg.

Dostępne są też kruszywa w postaci piasku. Piasek rodzaj kruszywa drobnego. Ciekawy także jest żwir, jest to kruszywo grubsze o wielkości ziarna większej niż 5 milimetrów.Tłuczniem żwirowym określamy kruszywo dość grube, jakie można uzyskać w wyniku rozkruszania nadziarna żwiru.

Jeżeli masz chęć dowiedzieć się, które portale są sugerowane przez inne osoby, to zobacz polecane info (https://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/pakowanie-w-folie-termokurczliwa-polietylen/) na ten temat. Może Cię ono bardzo zaabsorbować.

Zaś mieszanki wielofrakcyjne, to mieszaniny kruszywa grubego oraz drobniejszego. Są mieszanki piaskowo-żwirowe, gdzie zawartość ziaren do 5 milimetrów nie może przekraczać 60% masy.

Są też kruszywa kamienne przeznaczone do powierzchni drogowych jak również kolejowych, powszechnie znane jako kruszywa drogowe.

Na pewno interesują Cię inne newsy (http://www.hmlnosewicz.pl/oferta/wymienniki-ciepla/). Z chęcią zapraszamy Cię do naszego kolejnego tekstu, który dla Ciebie stworzyliśmy. Trzeba jedynie wejść w link.

Jest to materiał rozdrobniony, który mamy w przyrodzie w postaci luźnych okruchów skalnych używanych do produkcji mas bitumicznych. Inny typ, czyli kruszywa kamienna łamane można uzyskać przez ręczne lub maszynowe rozkruszanie skały ze złóż rodzimych. To ziarna, jakie mają szorstką powierzchnię, są wyglądem zbliżone do ostrosłupa lub sześcianu.

Najlepiej używać ich do betonów na spoiwach mineralnych, ale też do nawierzchni kolejowych oraz drogowych. Kończąc trzeba wspomnieć o kruszywach lżejszych naturalnych i nienaturalnych. Tego typu kruszywa są często pochodzenia naturalnego, czyli pumeks lub lżejsze wapienie, lecz także sztucznego, na przykład keramzyt, żużel spieniony.

, , ,

Related posts

Latest posts

Czy w dzisiejszych czasach każdy, kto zechce może zbudować dom, który będzie spełnieniem marzeń.

Zgodnie ze starym porzekadłem ludowym, zadaniem prawdziwego mężczyzny jest spłodzić potomka, posadzić drzewo i wybudować własny dom. O ile dwa pierwsze zadania nie powinny nastręczać większych problemów, o tyle budowa domu jest już znacznie poważniejszym wyzwaniem. Wiele osób nie chce się nigdy decydować na takie wyjście, wybierają oni dużo wygodniejsze życie na mniejszym metrażu mieszkania w bloku wielorodzinnym.

System centralnego odkurzania

Sprawdź, czemu warto postawić na zainstalowanie centralnego odkurzacza w domu. Dowiedz się, z czego złożony jest system centralnego odkurzania i jak poprawnie go zamontować.