Czy warto badać grunt przed zakupem działki pod budowę domu? Jakie badania dobrze jest zlecić?

Osoby mające w planach budowę swojego domu z reguły myślą o podstawowych rzeczach, jak kupienie działki oraz załatwienie różnego rodzaju standardowych formalności. Natomiast mało kto zleca badania gruntu przed rozpoczęciem inwestycji. Nie są one obowiązkowe dlatego chcąc oszczędzić na inwestycji sporo osób zwyczajnie ich nie robi. Czemu jednak opłaca się takie badania zlecić i co nam one dadzą?

grunt na sprzedaż

Autor: Nicholas A. Tonelli
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo budowlane uważa domy jednorodzinne za budynki, które przekazują na podłoże niewielkie obciążenie dlatego nie trzeba wykonywać badań geotechnicznych. Uważa się też, że nośność niemal wszystkich terenów w naszym kraju jest tak duża, że można bez problemu stawiać na nich domy.

Ten artykuł ma fascynujące informacje na prezentowany wątek – jeżeli chcesz uzyskać więcej wpisów, to odwiedź stronę jwp kancelaria, która opisuje zbliżone problemy.

Natomiast problem jest wtedy jak chcemy postawić dom na słabo poznanym gruncie, w takim wypadku nawet przed zakupem działki warto stan gruntu sprawdzić bo może okazać się, że działka nie nadaje się do zabudowy. Poza tym by odpowiednio zaplanować fundamenty lepiej sprawdzić stan podłoża.

Dokumentację na temat badań podłoża przygotowuje specjalista w dziedzinie geotechniki na podstawie badań przeprowadzonych w terenie; zobacz również: badania gruntów. Z reguły także są one uzupełniane badaniami przeprowadzonymi w laboratorium, jakie dają także informacje na temat składu gleby. Jednym z badań w terenie jest sondowanie statyczne. Podczas takich czynności mierzy się podstawowe parametry, na podstawie jakich można określić choćby budowę geologiczną podłoża, stopień zagęszczenia, plastyczność czy wytrzymałość na ścinanie. Sondowanie CPTU pozwala oszacować stopień nośności oraz osiadanie, co jest ważne przy planowaniu fundamentów.

Jeżeli niniejszy tekst Cię zafrapował, to bez ociągania wejdź na ten odnośnik, gdyż on także Cię zainteresuje – to niezwykle ważna strona (www.kabus.pl/?sh=drazki_drewniane).

Badanie to stosuje się razem z wierceniami badawczymi. Tylko w takiej sytuacji można otrzymać dobrą interpretację rezultatów.

budowa domu

Źródło: pixabay.com

Do dokładniejszego przebadania gruntu stosuje się szereg badań łącznie ze zbadaniem poziomu wód gruntowych. Takie badania dadzą nam pewność, że nie będziemy musieli zmagać się z pęknięciami ścian domu, nie będziemy martwić się zalegającą wodą w piwnicy, uniknąć uda się dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zmian projektu podczas trwania prac budowlanych. Co najważniejsze, będziemy mieć pewność, iż nasz dom będzie w pełni bezpieczny dla jego przyszłych mieszkańców. Te wszystkie informacje są bardzo ważne i bez robienia takich badań nie będziemy mieć pewności czy dane miejsce jest bezpieczne. Tak na dobrą sprawę koszty tego typu badań wobec wydatków na zakup działki i całej budowy są znikome. Z tego powodu planując taka inwestycję warto wziąć pod uwagę i te koszty.

Źródło artykułu –

, ,

Related posts

Latest posts

Normy IP i telefony, które je spełniają

telefony komórkowe, przejmując kardynalne funkcje coraz to większej liczby narzędzi, towarzyszą nam na co dzień także w sytuacjach, jakie mogą mieć oddziaływanie na efektywne działanie smartfona.

Imponujące okna pcv Wrocław poleca

Styl okien przygotowanych z PCV nie powinien być nudny. Co prawda ich znaczącą funkcją jest to, aby w pełni chroniły nasze domy i mieszkania przed niechcianym działaniem czynników zewnętrznych, jednak pragniemy zarazem, aby prezentowały się oryginalnie.

Nabyłeś działkę, na której stoi stary dom – dowiedz się, co trzeba uczynić, by budowla zniknęła

W naszym kraju niezwykle mocno podniosła się liczba sprzedawanych działek. Nasi rodacy, którzy coraz więcej zarabiają, o ochotą inwestują swoje pieniądze w nieruchomości. Często po to, aby najzwyczajniej w świecie włożyć gdzieś pieniądze, a częstokroć po to, aby samemu móc się wybudować w danym miejscu. Najbardziej podrożały działki na obrzeżach dużych miast, które od kilku lat regularnie wcielają w swój zasięg również pobliskie wioseczki.

Obsługa ogrodnicza terenów zielonych – fachowe usługi pierwszorzędne dla twojego ogrodu

Zieleń naokoło zakładu lub domu to doskonały pomysł, jeśli chcielibyśmy codziennie mieć pozytywny nastrój. Przebywanie w plenerze w środku miasto jest niemożliwe, dlatego warto jest chociaż zagospodarować teren i zadbać o ładny trawnik, jak również zasadzenie roślin, aby cieszyć się chociaż taką zielenią. Jednakże samo zagospodarowanie terenu nie starczy, trzeba jeszcze odpowiednio zatroszczyć się o roślinność, aby ogród ładnie prezentował się przez cały rok.

O branży budowlanej

Polska gospodarka pomimo szalejącego kryzysu ciągle się rozwija. Dzięki temu buduje się wiele nowych obiektów. To również zasługa funduszy unijnych. Wspomaga ona budowę wielu ośrodków, czy budynków użyteczności publicznej. Mnóstwo rodaków zamierza zainwestować swoje oszczędności we własne cztery ściany. Młode pary zaciągają pożyczki, po to, by zakupić gotowe mieszkanie albo działkę, na której wybudują swój pierwszy dom.